- 2019. 02.03. EFOP román kutatás fókuszcsoportos interjúk
2019 januárjában elkezdődött mind a három kutatni kívánt országban a fiatalok és az ifjúsággal foglalkozó szakemberek egyéni interjúztatása. A felmérés halad, következő állomása pedig a fókuszcsoportos interjúk készítése a vizsgált csoportokkal, mely útjára is indult Romániában is. A kutatás ezen elemének egyik célcsoportját a műhelymunkák résztvevői képezik, melyeken az együttműködő szervezetek tagjai, az önkéntes közösségszervezők és a szakemberek vesznek részt. Az interjúkat moderátorok vezetik, akinek a személye kulcsfontosságú a hatékony és sikeres kutatás szempontjából. Annak érdekében, hogy a moderátorok egyformán felkészültek legyenek, számukra egy közös találkozót szerveztünk, melyen megbeszélésre kerültek a célok, egyeztettük a beszélgetések folyamatát, az alkalmazandó módszert, a feladatokat a moderátori szerepet az egyes csoportok tekintetében. A megvalósuló kutatómunka különlegessége, hogy az ifjúsággal, mint kontrollcsoporttal is foglalkozik, önálló kutatási területként. Ez a módszer különösen beleillik a primer kutatási eljárásrendbe, mivel a szakértőktől érkező adatok és információk összevethetővé válnak a felhasználói oldallal. Így a szakemberek lekérdezésén túl az ifjúság is részt vett és vesz az egyéni és fókuszcsoportos megbeszéléseken (külön önálló alkalomként megszervezve).
A szakértők bevonásának módszertana a projekt sajátosságai miatt egyedi módon alakul, mivel a legalább 100-100 fős célcsoporton elvégzendő kutatási folyamat tekintetében a külföldi szakértők bevonásáról a határon túli partnerszervezeteknek kell főleg gondoskodniuk.
A primer kutatás: esetében konkrét kutatási céllal, első kézből származó információgyűjtése és elemzése történik. A kutatás típusa lehet kvalitatív és kvantitatív. Alapvetően ebbe a csoportba sorolható többek között a kísérlet, a kérdőíves felmérés, a megfigyelés és az interjú módszere. (Parahoo (2006), Lehota (2001), Lázár (2009), Pakai és Kívés (2013), Papp (2013)