- 2019. 06.02. kutatási alapfogalmak 3.
A szakértőkkel folytatott fókuszcsoportok feladata volt, hogy előkészítsék a kérdőíves kutatást, melynek célja, hogy felmérje azt, hogy a fiatalokat milyen eszközökkel, módszerekkel, milyen feltételek mellett lehet a saját településükön tartani, illetve oda visszahívni. A fókuszcsoportos kutatás során a célunk az volt, hogy könnyen rendszerezhető információk birtokába jussunk, előkészítve a kutatás következő fázisát, a kérdőíves (online és személyes) megkérdezést.
Survey adatfelvétel:
Az Survey kutatásokról a különböző szakirodalmakban egy összetett módszerként olvashatunk: „az ilyen kutatások célja olyan információk gyűjtése, amelyek alapján a jelenségek leírhatók, összehasonlíthatók, közöttük összefüggések tárhatók fel.” (Balázs Éva 2011) Ezen kutatási elem képezte a folyamat gerincét, ezért tartalmára és lebonyolítására, külön figyelem hárult a megvalósítás ideje alatt. A Survey típusú vizsgálat egyik fontos szempontja a mintavétel, amely jelen projekt keretében területileg korlátozásokba ütközik, mivel a bevonandó szakemberek körét jelentős számban azok képezik, akik valamilyen formában érintettek a bevont partnerszervezetekkel, legalább a kapcsolati háló szintjén. A kérdőív szerkesztésénél a fenti szempontok figyelembevétele mellett törekedtünk a kérdések sokféleségére, így az nyílt, zárt és Likert -kérdések, illetve feleletválasztós kérdések egyaránt szerepelnek a Survey lekérdezésben. Korábban MÁR ismertettük, a kérdőíves lekérdezés műfajából kettő különböző anyag került eltérő célcsoportra kialakításra. Míg a fiatalokkal végzett Survey kutatás a megalapozó dokumentumok körét erősíti, addig a szakemberekkel kitöltetett kutatás a szakmai területet vizsgálja.
Nyílt kérdések azok, melyeknél a válaszok nincsenek korlátozva, a kitöltő szabadon, a saját szavaival válaszolhat.
Zárt kérdések esetén a megkérdezettnek a kutató által megadott válaszlehetőségek közül kell választania.
A Likert-skála két szélsőséges érték közötti mérési skála, amely az attitűd mérésére szolgál.
Feleletválasztásos kérdés az, amikor több válaszlehetőség tartozik a kérdéshez, amelyből egy vagy több választ is megjelölhet a kitöltő. Ezt a kérdéstípust jegyzékkérdésnek is nevezik.